top of page

חוקי פיזיקה בצלילה חופשית: חוק ארכימדס

עודכן: 28 באוג׳ 2021

לציפה שלנו יש השפעה עצומה על הצלילה שלנו וחשוב להבין מה משפיע על הציפה הזו. עקרון אחימדס קובע כי: "אובייקט שקוע במים חווה כוח ציפה השווה למשקל המים שהוא מזיז." כשאנחנו מניחים אובייקט בגוף של מים ישנם שני כוחות הפועלים על האובייקט: משקל האובייקט ו"כח הציפה" שהוא מייצר, הכח ציפה שהאובסייקט מייצר הוא שווה ערך לכמות מים שהאובייקט מזיז ממקומו. זה אותו הדבר כשזה נוגע לגוף שלנו, כשאנחנו נכנסים למים אנחנו מייצרים כח ציפה שששוה ערך למשקל הגוף ועל ידי כך אנחנו נצוף, במידה והיינו שוקלים יותר מכמות המים שהזזנו, היינו שוקעים וכך גם להיפך. לדוגמה: אם הגוף שלי דוחק 60 קילוגרם של מים, נוצר כוח ציפה ששווה ערך ל 60 קילוגרם שידחוף אותי אל פני המים. כך שאם אני קל יותר מ60 ק"ג, אני אצוף, ואם אני כבד יותר מ ק"ג אני אשקע.

הבנת עיקרון הציפה היא מושג מרכזי לקראת לימוד צלילה חופשית וירידה לעומק. אנשים רבים חווים קושי בתחילת הצלילה שלהם והסיבה לכך היא שהמים דוחפים את הגוף שלנו כלפי מעלה בכוח שהוא בדרך כלל גדול יותר ממשקל הגוף שלנו. לכן עלינו להתגבר על הכח ציפה שנוצר באמצעות טכניקות שונות כמו: צלילת ברווז (duck dive) ועוד..


ציפה:

ישנם שלושה סוגים שונים של ציפה:

ציפה חיובית:

במידה וכח הציפה שנוצר גדול יותר מהמשקל שלנו אנחנו נמצא את עצמנו בציפה חיובית, אנחנו תמיד רוצים להיות בציפה חיובית על פני המים כדי למנוע סיבוכים מיותרים ולאפשר לעצמנו לצוף על פני המים בלי בעיות בין צלילה לצלילה.

עם זאת, אם נרצה לצלול לעומק, נצטרך להפעיל טיפה מאמץ בכמה מטרים הראשונים של הצלילה כדי לאפשר לנו לצלול, (אחרי כמה מטרים כבר נהיה בציפה ניטראלית ונוכל להפחית במאמץ)

ניתן להיעזר בציפה החיובית במהלך העלייה במטרים האחרונים של הצלילה וכך לשמור על אנרגיה ולהינות מעלייה רגועה ללא מאמץ.

ציפה שלילית:

במידה והמשקל שלנו גדול יותר מכח הציפה שנוצר (משקולות לא מותאמות או במידה והגענו לעומק מסוים ונפח האוויר בריאות שלנו התקטן) אנחנו נמצא את עצמנו בציפה שלילית, איך זה מתבטא? פשוט מאוד, אנחנו נשקע. כשאנחנו נמצאים בציפה שלילית, נוכל לשקוע בקלות וכך לשמור על אנרגיה בזמן הירידה, אך עם זאת, צריך לקחת בחשבון שהעלייה לפני המים קשה יותר וידרש מאמץ רב כדי לעלות לפני המים.

ציפה ניטראלית:

כאשר כח הציפה והמשקל שלנו שווים, אנחנו נמצא את עצמנו בציפה ניטראלית.

בציפה ניטראלית אנחנו לא צפים ולא שוקעים.

במצב כזה, נוכל להישאר במקום בלי לזוז, או לנוע בצורה אופקית במים ללא מאמץ בלי לצוף לפני המים או לשקוע לקרקעית.גורמים המשפיעים על הציפה שלנו:

במהלך צלילה חופשית, הציפה שלנו תלויה במספר גורמים:

עומק:

הציפה שלנו משתנה עם העומק.

במהלך הירידה, כאשר הלחץ הסביבתי עולה, נפח האוויר שיש לנו בגוף (ובעיקר בריאות) נדחס. מה שיגרום לנו לשקוע יותר ויותר. על פני המים אנחנו תמיד רוצים להיות בציפה חיובית כך שכח הציפה שלנו גדול יותר מהמשקל שלנו, אך במהלך הירידה ככל שנרד יותר עמוק נעבור מציפה חיובית לציפה ניטראלית ומאוחר יותר גם לציפה שלילית.

במידה ונגיע לעומק יותר רציני ונמצא את עצמנו בציפה שלילית, נוכל לחוות משהו שנקרא נפילה חופשית (free fall), כשזה קורה, נוכל להפסיק כל תנועה שלנו ופשוט ליפול בלי מאמץ ולהינות מהצלילה. במהלך העלייה, המצב הוא הפוך, כאשר הלחץ הסביבתי פוחת, האוויר בגוף מתרחב, ולאורך העלייה נמצא את עצמנו עוברים מציפה שלילית לציפה ניטראלית ולבסוף לציפה חיובית.

לקרקארת סוף הצלילה, כשנגיע לציפה חיובית, נוכל לעצור כל תנועה ופשוט לצוף לפני המים ללא מאמץ.


קורס צלילה באילת
קורס צלילה באילת

צפיפות מים:


הצפיפות של מים מלוחים גדולה יותר מהצפיפות שיש במים מתוקים בגלל כמות המלח שיש במים. ככל שצפיפות המים גדולה יותר, כך הציפה גדולה יותר. לכן, אם נצלול עם אותו ציוד במים מתוקים ונרצה לעבור למים מלוחים, נצטרך להוסיף עוד משקולות כדי לשקוע.

ציוד:

הציוד שאנחנו לובשים משפיע באופן ישיר על הציפה שלנו, במיוחד החליפת צלילה שלנו.

ככל שחליפת הצלילה עבה יותר, כך הציפה גדולה יותר.

ולכן אם נלבש חליפת צלילה עבה אולי נוכל לשמור על חום למשך זמן רב יותר אבל נצטרך להוסיף עוד משקולות כדי לצלול.

רוב הצוללים ילבשו חגורת משוקולות כדי להתגבר על כח הציפה שנוצר ולאפשר להם לצלול בצורה קלה יותר.


נפח האוויר בריאות שלנו:

ככל שנפח האוויר בריאות שלנו פוחת כך אנו מאבדים מהציפה שלנו, בפעם הבאה שתהיו בים, תוכלו לשים לב שבכל נשיפה אתם תשקעו קצת ובכל שאיפה אתם תצופו קצת.

אחרי שהתאמנו את כמות המשקולות הדרוש כדי לפצות על הציפה שלנו, כדאי למלא כמות מספקת של אוויר בריאות לפני הצלילה.

הרכב הגוף שלנו:

הציפה שלנו תלויה גם בהרכב הגוף שלנו. רקמות שומניות גורמות לנו לצוף במים לעומת שרירים שיגרמו לנו לשקוע. חשוב לקחת בחשבון את התרכובות האישיים שיש לנו בגוף בזמן שמחשבים את כמות המשקולות שנדרש לנו לצלילה חופשית.התאמת כמות משקולות:

למה עודף משקולות מסוכן לנו?

למרות שקל יותר לרדת עם עודף משקולות, במהלך העלייה יהיה לנו יותר קשה ונוציא יותר אנרגיה כדי לעלות לפני המים.

עדיף גם לא לשים יותר משקולות כשאנחנו מתכננים צלילה רדודה (ליד ריף וכו') כדי לצוף פחות, יש הרבה טכניקות שיאפשרו לנו לשנות הציפה שלנו גם מבלי להוסיף משקולות מיותרות, כגון, מתיחת היד קדימה כדי לשקוע ועוד.

אי התאמת משקולות יכולה לגרום לנו לשקיעה לא רצונית או מהירה מדי, בנוסף להוצאת אנרגיה המיותרת בעליה, לכן חשוב מאוד להקפיד על התאמה נכונה של המשקולות שלנו לפני כל צלילה. למה קצת מדי משקולות גם לא טוב לנו?


אם לא יהיה לנו מספיק משוקולות יהיה לנו מאוד קשה לצלול לעומק בגלל שכח הציפה יהיה חזק מדי בשבילנו ונצטרך להוציא הרבה אנרגיה מיותרת במטרים הראשונים של הצלילה.

בנוסף יהיה לנו מאוד קשה לשמור המיקום שלנו במים ופשוט מאוד נמשיך לצוף למעלה.


בדיקת משקולות תקינה:

קורס צלילה באילת
קורס צלילה באילת

הדרך שלנו לבדוק אם יש עלינו כמות מספקת של משקולות היא על ידי בדיקת משקולות על פני המים:

ככלל, לא כדאי לשקוע מתחת לפני המים במהלך נשיפה עמוקה.

מבחן נשיפה על פני המים:

בצעו את השלבים הבאים:

1. החזיקו את המערך עם יד אחת, נשפו החוצה את כל האוויר מהריאות ללא מאמץ. 2. עצרו את הנשימה שלכם, הרפו את שרירי הגוף ושחררו את המערך. 3. במידה והכל תקין, אתם אמורים להמשיך לצוף, אין בעיה שתשקעו טיפה עד רמה שהראש ניכנס למים, אבל לא מעבר, במידה והמשכתם לשקוע, תתפסו בחזרה את המערך, הורידו קצת מהמשקולות שיש עליכם ותנסו שוב פעם.רוצים לשמוע עוד עולם הצלילה חופשית

ועל עוד טכניקות מעולות שיעזרו לכם להתקדם?

דברו איתנו ב Eilat Freedivers!

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page